Dnes je pondelok, 25. september 2023
oslavuje Vladislav - Poslať pohľadnicu
 
Pomoc Napíšte nám
Miro..: Keď sa dlho pozeráš do priepasti, aj priepasť sa pozerá do Teba... späť na zoznam blogov
založiť blog
Búrka na Slnku. Čakajte výpadky elektroniky

2011-08-10 16:29:33  |  Odporúčam  |  prečítané: 965x | poslať známemu

V nasledujúcich dňoch sa pripravte na možné výpadky elektronických a telekomunikačných prístrojov, varujú vedci z amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru.

Môže za to magnetická búrka, vyvolaná explóziami, ku ktorým v uplynulých dňoch došlo na Slnku.

Silného výronu koronálnej hmoty na Slnku, ktorá by skomplikovala komunikáciu na Zemi a narušila zásobovanie elektrinou, sa svet bojí počas štvrť roka už druhýkrát. Následky júnového najväčšieho výronu od roku 2006 ale nakoniec neboli nijako dramatické.

Ako k tomu dôjde

Ako uvádza server Space.com, narušením magnetického poľa vo vonkajšej atmosfére Slnka, dochádza k dvom dejom - slnečným erupciám, predstavovaným intenzívnymi "výbuchmi", ktoré vysielajú smerom k Zemi vlny fotónov (podľa intenzity sa, vo vzostupnom poradí, delia na tri triedy - C, M a X), a výronom koronálnej hmoty.

Medzi efekty týchto erupcií, ktoré ovplyvnia Zem pomerne skoro po tom, čo k nim dôjde, patrí aj niekoľkohodinové funkčné vyradenie satelitov obiehajúcich okolo našej planéty a s tým súvisiace výpadky systému GPS a niektorých telekomunikačných služieb.

Rana pre moderný svet

Oproti tomu efekt výronov koronálnej hmoty pocítime až niekoľko dní po tom, čo k nim na Slnku dôjde. Tieto výrony však môžu na Zemi vyvolať "geomagnetické búrky" a spôsobiť aj rozsiahle a dlhodobé škody, najmä v energetike a telekomunikáciách.

To by mohlo, v prípade silných slnečných búrok, dostať dnešný pretechnizovaný západný svet v podstate na úroveň krajín Tretieho sveta.

Polárna žiara až v Karibiku

K jednej takej extrémne silnej búrke došlo pred viac ako 150 rokmi. Vtedajší zázrak techniky - telegrafné spojenie - bolo v Európe i Spojených štátoch vyskratované, začali horieť papiere a i napriek tomu, že boli batérie telegrafov odpojené, stále dochádzalo k odosielaniu a prijímaniu správ.

Okrem toho si vtedy mohli krásy polárnej žiary výnimočne vychutnať i obyvatelia ostrovov v Karibiku.

Podľa správy americkej Národnej akadémie vied by slnečná aktivita tejto intenzity dnes spôsobila škody približne v hodnote dvoch biliónov dolárov. Čas potrebný na nápravu následkov škôd sa odhaduje až na desať rokov.

Aktivita Slnka funguje v jedenásťročných cykloch - odhaduje sa, že k vrcholu slnečnej aktivity by malo dôjsť najskôr v roku 2013 alebo 2014.

A čo Vy? Obávate sa možných problémov s elektronikou?

Zdroj: Aktuálne.sk
Pridať na vybrali.sme.sk
Diskusia k tejto téme neobsahuje žiaden príspevok. Pridajte prvý práve Vy! A práve teraz...
Nick:
Heslo:
Zabudnuté heslo | Registrácia
Miro..
Keď je človek úspešný, má nepriateľov. Alebo môže byť neúspešný a môže mať priateľov... Dilema nastáva v prípade, že človek nevie, čo je preň dôležitejšie..

zoznam rubrík

najnovšie príspevky

ďalšie príspevky